Αδίκησε τον εαυτό του!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League με 69-59 από την Βενέτσια στην Ιταλία, «πληρώνοντας» το επιθετικό «μπλακ άουτ» στο δεύτερο ημίχρονο…
Η απώλεια του Φιλ Γκος αποδείχθηκε καθοριστική στα σημεία που ο Δικέφαλος χρειαζόταν να «ξεκολλήσει» και παρά την εξαιρετική αμυντική του λειτουργία σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με το.. αριστερό τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Κορυφαίος για τους «ασπρόμαυρους» ο Γιανίκ Μορέιρα με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν Ουίλιαμ Χάτσερ και Ντάριους Γκάρετ με 9.
Θα πρέπει να σημειωθεί πως οι διαιτητές με τα σφυρίγματά τους, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, προστάτεψαν τους γηπεδούχους, προκαλώντας εκνευρισμό στις τάξεις του ΠΑΟΚ.
Το παιχνίδι
Η Βενέτσια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-3 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε και με δράστες τους Τζόουνς και Χρυσικόπουλο ισοφάρισε σε 10-10 στο 6ο λεπτό. Ο Δικέφαλος πήρε και το προβάδισμα με 10-13, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 17-15 υπέρ της Βενέτσια.
Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 13, εκεί όπου η Ιταλική ομάδα με τρίποντο έκανε το 24-20. Ο Ντε Νικολάο δύο λεπτά αργότερα με νέο τρίποντο έκανε το 31-24, ενώ ο Χέινς έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-26). Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 43-35 τέλος του ημιχρόνου.
Ο Δικέφαλος στην τρίτη περίοδο παρέταξε μια άμυνα απο ατσάλι και κατάφερε να μειώσει σε 45-40 στα μέσα αυτής. Ο ΠΑΟΚ μέχρι και το τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου έβρισκε τις λύσεις, αλλά σε αυτό το λεπτό η Βενέτσια κατάφερε να ξεφύγει ξανά με 56-46.
Ο ΠΑΟΚ με Χατσερ και Μορέιρα μείωσε σε 56-51 στο 32ο λεπτό και τρία λεπτά αγρότερα, ο Μορέιρα με κάρφωμα έκανε το 57-53. Ο Δικέφαλος συνέχισε την προσπάθεια του, αλλά δυο περιεργα σφυρίγματα των διαιτητών δεν του επέτρεψαν κάτι περισσότερο. Οι Ιταλοί ξέφυγαν ξανά με 61-53 στο 37 και εν τέλει κέρδισαν με 69-59.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59.
Βενέτσια (Β. Ντε Ραφαέλο): Τσερέλα, Τζιούρι 2, Χέινς 13 (1), Στόουν, Ουάτ 25, Μπίλιγκα, Ντέι 13 (3), Ντε Νικολάο 11 (2), Κίζλινκ, Ματσόλα, Τόνουτ 5 (1), Βίντμαρ.
ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 8 (2), Χάτσερ 9 (2), Κόνιαρης 6 (2), Σχίζας, Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκάρετ 9, Τζόουνς 5 (1), Μαργαρίτης, Μορέιρα 14, Παπαντωνίου, Πόουπ.
πηγη:inpaok