Άνετα τον Φάρο... και τώρα πλέι οφ!

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 91-51 του ΓΣΛ Φάρου στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League για την κανονική περίοδο., σε ένα παιχνίδι χωρίς καμία βαθμολογική σημασία.
Οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των play off, που ξεκινάνε την Τετάρτη 16 Μαΐου.

Ο Δικέφαλος ήταν εξαιρετικός για άλλο ένα παιχνίδι στο τομέα των τριπόντων, αφού σούταρε με 73% πίσω από τα 6,75.
Το παιχνίδι
Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-5, αλλά γρήγορα γρήγορα με τους Τζάκσον και Τζόουνς σε τρελά κέφια πήρε το προβάδισμα, ενώ «χτίζοντας» σερί 12-2, ξέφυγε με 14-7 στα μέσα της περιόδου. Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Δικέφαλος με τρία συνεχόμενα τρίποντα (2 Γκος και 1 Χαραλαμπόπουλος) πήγε στο 27-12 που ήταν και το σκορ που έκλεισε το δεκάλεπτο.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και με τέσσερα σερί τρίποντα από τους Κατσίβελη, Πέτεγουεϊ και Χαραλαμπόπουλου έστειλε την διαφορά στο +23 (43-20) στο 15′.
Το «σφυροκόπημα» πίσω από τα 6.75 συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και οι «ασπρόμαυροι» χάρη στους Κατσίβελη και Πέτεγουεϊ ξανά πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά με 58-30. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 10/13 τρίποντα.
Η ομάδα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με δύο τρίποντα των Γκος και Πέτεγουεϊ, το σκορ έγινε 64-30 στο 23’. Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε κι άλλο την διαφορά, έφτασε ακόμα και το +39 (80-41), που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο τμήμα του αγώνα.
Η τέταρτη περίοδος, όπως αναμενόταν δεν είχε κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Η απόδοση του Δικεφάλου έπεσε σε σχέση με τα προηγούμενα 30 λεπτά και χαρακτηριστικό είναι ότι πέτυχε καλάθι μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά. Η διαφορά δεν μίκραινε, αλλά ούτε και μεγάλωνε κατά πολύ, ενώ η τελική της μορφή ήταν το +40 ( 91-51).
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9 (9 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)
ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτεναρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)
πηγη:inpaok