Έβγαλε γούστα ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 100-61 στο PAOK Sports Arena και έκανε το 2-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan.gr Basket League.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το Σάββατο (9/6) στην Πάτρα. Ο Δικέφαλος θέλει μια νίκη για να τερματίσει 3ος για φέτος στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος έλειπε το προηγούμενο διάστημα από τις υποχρεώσεις τη ομάδας εξαιτίας του camp στο Τρεβίζο. δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στον αγώνα,

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό του και με 5 πόντους του Τζάκσον, προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά. Ένα τρίποντο του Κόνιαρη, αλλά και 4 πόντοι του Μαργαρίτη, διαμόρφωσε το 12-6 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει υψηλά στάνταρ απόδοσης και έπιασε διψήφια διαφορά (21-11) με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου, ενώ το δεκάλεπτο τέλειωσε με τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με 26-16.

Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα σε ολόκληρη την δεύτερη περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει σε εξαιρετική μέρα τον αρχηγό του, τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Βρίσκοντας όμορφες συνεργασίες ο Δικέφαλος έμεινε μπροστά με 35-24 στα μέσα της περιόδου, ενώ το τέλος αυτής βρήκε τις δύο ομάδας να έχουν διαφορά 12 πόντων (45-33).

Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα της τρίτης περιόδου, με τρία τρίποντα (Κόνιαρη, Γκος και Τζόουνς) , 5 πόντους του Μαργαρίτη και 4 πόντους του Τζάκσον «έχτισε» σερί 20-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά και ξέφυγε στο +30!! (65-35), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού δεν υπήρχε γυρισμός για τους Πατρινούς. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια, ωστόσο ο Δικέφαλος συντήρησε αυτήν την τεράστια διαφορά και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 74-47.

Το τελευταία τμήμα δεν είχε κανένα ενδιαφέρον ως προς το αποτέλεσμα, αφού ο ΠΑΟΚ είχε καθαρίσει πλέον την υπόθεση νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο και αυτό που έμενε πλέον ήταν να «γραφτεί» το τελικό σκορ. Ο Δικέφαλος λοιπόν έκανε το 2-0 με 100-61.

Δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61

ΠΑΟΚ: Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 18 (1), Γκος 5 (1), Τζόουνς 7 (1), Πέτεγουεϊ 14 (1), Χρυσικόπουλος 11, Καρράς 8, Ζάρας 5 (1), Κατσίβελης 7, Τζάκσον 12 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Τουντζιαράκης 2, Γερομιχαλός 11 (1), Δημάκος 25 (5), Χολ, Πράδερ, Λίποβι, Σκούφης 4, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 5 (1), Καραίσκος 4, Μαντζούκας 3 (1)