ΠΑΟΚάρα στην 3η θέση!

Ο Δικέφαλος κέρδισε για τρίτη φορά σε μια εβδομάδα τον Προμηθέα, με 79-91 στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας και κάνοντας το 3-0 στις νίκες στην σειρά των μικρών τελικών κατέλαβε πανηγυρικά την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να βρει σίγουρες επιλογές στην επίεθεση. Έτσι ο Προμηθέας με τους Λίποβι και Γερομίχαλο, κατάφερε να προηγηθεί με 12-4 στα πρώτα 4 λεπτά, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ. Έπειτα αυτό, ο Δικέφαλος με 5 πόντους του Τζόουνς, μείωσε σε 15-11 στο 8’. Δύο τρίποντα όμως του Λίποβι, έδιναν τις λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 23-17.
Οι «ασπρόμαυροι» με Κατσίβελη, Μαργαρίτη και Πέτεγουεϊ να ευστοχούν στις προσπάθειες του, πήραν τα ηνία με 23-24 στο 12’. Ο Προμηθέας με τέσσερα τρίποντα (2 ο Λίποβι, 2 ο Γκίκας) απάντησε και κατάφερε να προηγηθεί με 38-29 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ όμως, με 4 πόντους του Χαραλαμπόπουλου «έκοψε» την διαφορά στους 3 (38-35), ενώ άλλοι 5 πόντοι του Έλληνα παίκτη διαμόρφωσαν το 44-42. To 46-42 του ημιχρόνου, άφηνε τα πάντα ανοικτά εν όψει της συνέχειας.
Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι με την εκκίνηση της «επανάληψης» και αφού ισοφάρισε σε 48-48, πέρασε μπροστά με 48-51 χάρη σε τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου. Ο Προμηθέας πήρε εκ νέου τα ηνία και από εκεί και πέρα ο αγώνα έγινε ντέρμπι. Ο Γκος με τρίποντο ισοφάρισε σε 56-56 και ο Πέτεγουεϊ, ήταν υπεύθυνος για το 56-58 στο 27’. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά, με τους Πατρινούς να «χτίζουν» επιμέρους σκορ 7-0 και να κάνουν το 63-58, στο 29’. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο τμήμα του αγώνα με το σκορ στο 67-60.
Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν σε αυτό, πολύ φουριόζοι και με Μαργαρίτη, αλλά και 5 πόντους του Γκος, ισοφάρισαν σε 69-69 στο 32′. Μέχρι το 36ο λεπτό, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερης του καλαθιού. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πέτεγουεϊ έκανε το 74-79, ενώ ο Μαργαρίτης «έγραψε» το 74-82 με γκολ-φάουλ. Το τρίποντο του Πέτεγουεϊ, που έκανε το 77-89 στο 39′, τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, του οποίου το τελικό σκορ ήταν 79-91.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-60, 79-91
Προμηθέας (Μ. Γιατράς): Λίποβι 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Γκίκας 7 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γερομιχαλός 19 (8/10 δίποντα), Φαγιέ 12, Πράδερ 2, Τουτζιαράκης 1, Σκούφης, Δημάκος 6, Καραΐσκος, Χολ 13.
ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 2, Κόνιαρης 2 (6 ασίστ), Μαργαρίτης 21 (8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκος 21 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζόουνς 8 (8 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 16, Χρυσικόπουλος 2, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Κατσίβελης 3, Τζάκσον 2.