Την γλέντησε ξανά!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 78-74 της ΑΕΚ στο PAOK Sports Arena και παράλληλα έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά. Πλέον οι «ασπρόμαυροι» χρειάζονται άλλη μια νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά.

Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη του Δικεφάλου επί των «κιτρινόμαυρων» σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το Σάββατο (19/5) στο ΟΑΚΑ.
Ο Δικέφαλος με ένα ξέσπασμα στο τέταρτό δεκάλεπτο, γύρισε το παιχνίδι, πήρε διψήφια διαφορά και εν τέλει πανηγύρισε μια άκρως σημαντική νίκη.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο ζεστός από τον αντίπαλο του στο παιχνίδι και με πόντους μόνο από τον Γκος, προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ άμεσα ισοφάρισε και με τον Τζέιμς να ευστοχεί σε τρίποντα πέρασε μπροστά με 4-5. Ο Δικέφαλος στο 7’ πήρε αέρα 5 πόντων (14-9), έπειτα από τρίποντο του Τζάκσον. Οι φιλοξενούμενοι όμως, κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι το δεκάλεπτο με 17-20, μετά από συνεχόμενες δεύτερες ευκαιρίες κάτω από το καλάθι των «ασπρόμαυρων».

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ισοφάρισε αμέσως σε 20-20 με εύστοχο σουτ του Χαραλαμπόπουλου πίσω από τα 6,75. Με το σκορ στο 24-22, η ΑΕΚ «έχτισε» σερί 0-12, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι το σκορ έγινε μέσα σε τρία λεπτά 24-34. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 30-34, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 37-41.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε χωρίς επιθετική ποικιλία στο παιχνίδι του και έτσι δεν μπορούσε να απειλήσει το προβάδισμα της ΑΕΚ, η οποία μέχρι και τα μέσα της περιόδου προηγούνταν με 48-55. Ένα φοβερό κάρφωμα του Τζάκσον και ένα τρίποντο του Πέτεγουεϊ, διαμόρφωσαν το 53-55 στο 27’.   Ο Δικέφαλος συνέχιζε να αντεπιτίθεται και μετά από κλέψιμο, ο Κόνιαρης με κάρφωμα, τον έβαλε μπροστά με 57-56. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε και με τρίποντο του Ξανθόπουλου έκανε το 58-62,το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Δικέφαλος με ένα τρίποντο του Γκος και με τέσσερις πόντους του Μαργαρίτη πήρε «κεφάλι» τριών πόντων (65-62) στο 33’, ενώ το τρίποντο του Κόνιαρη που «έγραψε το 68-62 ένα λεπτό αργότερα, ξεσήκωσε το Παλατάκι. Άλλο ένα εύστόχο σουτ τριών πόντων, αυτήν την φορά από τον Τζόουνς και ένα καλάθι για δύο του Μαργαρίτη, έκαναν το σκορ 73-65. Ο Γκος με μια μαγική προσπάθεια έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-65), 3:40  πριν το τέλος του αγώνα.

Mε το σκορ στο 76-70 και 36″ για το τέλος, ο Τζέιμς έβαλε 2/2 βολές, ενώ στην επόμενη επίθεση ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος. Ο Γκριν σκόραρε για το 76-74 και στην συνέχεια η ΑΕΚ, έστειλε τον Κόνιαρη στις βολές, με 13″ να απομένουν. Αυτός έβαλε και τις δύο κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 78-74.

Τα δεκάλεπτα : 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1), Γκος 16 (1), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουει 17 (3), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2)

ΑΕΚ: Τζέιμς 14 (2), Γκριν 9 (1), Χάρις 12 (1), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5
πηγη:inpaok