Κλείδωσε την 4η θέση!

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» την υπόθεση 4άδα!
Ο Δικέφαλος κέρδισε με 67-81 τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη για την 25η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Έτσι οι «ασπρόμαυροι»  είναι οριστικά 4οι.

Στο παιχνίδι κόντρα στους Νεοσμυρνιώτες συνέβη κάτι απίστευτο. Το διαιτητικό τρίο έδωσε μόλις 3 βολές στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου για 37 λεπτά, ενώ την χρέωσε και με πολλά, τουλάχιστον. αυστηρά φάουλ.
Το «κλειδί» που έδωσε την νίκη , ήταν χωρίς αμφιβολία το ποσοστό στα τρίποντα, εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς είχαν , με τον Ζάρα να μετράει στον συγκεκριμένο τομέα.
Το παιχνίδι
Ο ΠΑΟΚ ήταν νευρικός στην επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα και έτσι ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 5-2 στα πρώτα λεπτά. Ο Δικέφαλος με δύο τρίποντα των Κόνιαρη και Τζόουνς πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-8), αλλά οι «κυανέρυθροι» με δύο δικά τους εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75 «έγραψαν» το 12-8. Ο Κάμινγκς ήταν υπεύθυνος για την διαμόρφωση του 18-10, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.
Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε πιο ορεξάτος στην συνέχεια. Αρχικά μείωσε σε 18-14, ενώ με τρία σερί τρίποντα (Πέτεγουεϊ, Τσόχλα και Ζάρα), μείωσε σε 24-23 στο 14′. Ο δεύτερος συνέχισε να εκτελεί και με άλλους πέντε δικούς του πόντους οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν να έχουν τα ηνία με 26-28. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε πολύ όμορφα την μπάλα στην επίθεση βρήκε λύσεις πίσω από τα 6,75 και με τους 29 πόντους που πέτυχε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά με 34-39.
Με το καλημέρα της επανάληψης, οι Γκος και Χαραλαμπόπουλος έστειλαν τον Δικέφαλο στο +8 (36-44). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου μάλιστα, «έπιασε» και διψήφια διαφορά (39-50), χάρη σε τρίποντο του Πέτεγουεϊ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου με τους Κόνιαρη, Ζάρα και Κρουμπάλι στην επίθεση και με πολύ καλή εμφάνιση αμυντικά διατήρησε αυτήν την διαφορά και πήγε στο τελευταίο τμήμα του αγώνα, με το σκορ στο 45-58.
O ΠΑΟΚ με δύο βολές του Κατσίβελη , ένα τρίποντο του Μαργαρίτη και άλλο ένα του ΄ζρα, «ξέφυγε» στο +120 (48-68) στο 34′ και κάπου εκεί επικύρωσε ουσιαστικά την μεγάλη του νίκη. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα επόμενα 8 λεπτά και έτσι ο Δικέφαλος πανηγύρισε την νίκη στην Αθήνα με 67-81.
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81
Πανιώνιος (Β. Αλεξανδρής): Μπρέιζελτον 13, Σακελλαρίου 9 (3), Κράβιτς 2, Τσούπκοβιτς 2, Κάμινγκς 25 (4), Δίπλαρος 2, Νταλό 3, Κουακουμενσά 3 (1), Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 3 (1).
ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Μαργαρίτης 13 (1), Κατσίβελης 2, Γκος 8 (1), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 9 (1), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Ζάρας 16 (4), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζάκσον.

πηγη:inpaok