Νίκησε στο θρίλερ ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να πείσει με την απόδοση του, επικράτησε με 80-72 του Ρεθύμνου για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και έτσι ανέβηκε μόνος 6ος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι

Το προβάδισμα εναλλασσόταν για τα οχτώ από τα δέκα λεπτά της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Γκος, κάνοντας το 3-0, όμως το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 4-6, αλλά και 7-12 στο 5’ χάρη σε τρίποντο του Χόμπτσον. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κατσίβελη ισοφάρισαν το παιχνίδι, ενώ η ψυχραιμία των παικτών των γηπεδούχων στις βολές που κέρδισαν, διαμόρφωσαν το 24-18, με το οποίο και έκλεισε η περίοδος.
Ο Δικέφαλος στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου δεν ήταν το ίδιο καλός. Ωστόσο το Ρέθυμνο πέτυχε μόλις 4 πόντους σε εκείνο το διάστημα και έτσι το τετράποντο (γκολ-φάουλ τρίποντο) του Κόνιαρη να δίνει μια διαφορά (30-22) στον ΠΑΟΚ στο 14’. Οι ασπρόμαυροι μάλιστα χάρη σε 6 σερί πόντους του Πέτεγουεϊ πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά, 36-26 στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με τον Μούντι να βρίσκει ρυθμό, μείωσε σε 36-33, αλλά ο Κατσίβελης με 5 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 44-36.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη να εδραιώσουν μια μεγάλη διαφορά, αλλά το Ρέθυμνο έδειχνε αντίσταση. Δύο καλάθια του Μαργαρίτη και ένα του Κρουμπάλι έκανε το σκορ 50-40, αλλά οι Κρητικοί με τον Γκούντγουιν μείωσαν σε 54-47 στο 26’. Η εικόνα και των υπόλοιπων τεσσάρων λεπτών ήταν η ίδια και έτσι ο Δικέφαλος πήγε σαν «οδηγός» στο τελευταία τμήμα του αγώνα, όντας μπροστά με 64-54.
Ο Γιαννόπουλος με δύο τρίποντα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όντας υπεύθυνος για το 64-62 στο 32’. Ο Γκος όμως, ήταν εκεί και με τρίποντο έκανε το 67-62, αλλά και το 72-62 δύο λεπτά αργότερα. Ένα μπλακ-άουτ των παικτών του Δικεφάλου,ώθησε τους Κρητικούς να μειώσουν ακόμα και σε απόσταση καλαθιού (72-69), 2:50 πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στις επόμενες επιθέσεις του και έτσι 6/9 βολές στο τέλος, φάνηκε ότι ήταν αρκετές ώστε ο ΠΑΟΚ να πάρει την νίκη με 80-72.
Δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 16 (2), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4), Τζόουνς 5, Πέτγουεϊ 6 (1), Κρουμπάλι 14, Κόνιαρης 4 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2
ΡΕΘΥΜΝΟ: Γκούντγουιν 9, Κώττας 3, Μούντι 14 (2), Άρμστεντ 6, Χόμπσον 12 (2), Ντάνιελς 3, Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 17 (4)

πηγη:inpaok