Σόου ΠΑΟΚ για 4άδα!

O ΠΑΟΚ κέρδισε άνετα τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 92-63 στο PAOK Sports Arena για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και έκανε αποφασιστικό βήμα εισόδου του στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος πέτυχε την 5η του συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα και τα επόμενα παιχνίδια με ΑΕΚ εκτός και Λαύριο εντός θα κρίνουν την είσοδο του στην 4αδα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 8-0 (4 πόντους ο Τζάκσον) στο 4’. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δύο λεπτά, χάρη στον Κάρσον, μάζεψαν την διαφορά (10-6). Ο Δικέφαλος πάτησε ξανά γκάζι και με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει από μέση απόσταση, αλλά και δύο φορές πίσω από τα 6,7,5 πέρασε μπροστά με 20-10, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, η οποία τελείωσε με σκορ 26-15.
Οι ασπρόμαυροι εκκίνησαν εξίσου δυναμικά και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα των Ζάρα και Χαραλαμπόπουλου, προηγήθηκε με 36-19 στο 13’. Ο Κρουμπάλι κέρδισε αρκετές μάχες κάτω από την ρακέτα, ωστόσο ο Δικέφαλος έκανε 4 λάθη συνεχόμενα στην επίθεση και έτσι ο Κόροιβος από 38-19 σε 40-25. Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 48-27.
Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα του δευτέρου ημίχρονου χάρη σε Τζάκσον, Μαργαρίτη και Πέτεγουεϊ, έπιασε την μεγαλύτερη έως τότε διαφορά του αγώνα, αφού προηγήθηκε με 56-29 στο 24’, παίρνοντας έτσι ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα εν όψει συνέχειας. Ο Νταρνέλ Τζάκσον, βρίσκονταν σε εξαιρετική κατάσταση και με εφτά συνεχόμενους πόντους (δύο τρίποντα και μία βολή), έκανε το 66-38, στο 28’. Ο Δικέφαλος έκλεισε την περίοδο μπροστά με , μετά τα νέα τρίποντα των Τσόχλα και Πέτεγουεϊ.
Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το παιχνίδι είχε κριθεί στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο ΠΑΟΚ αυξομείωνε το σκορ, μέχρι αυτό να φτάσει στην τελική του μορφή, που ήταν το 92-63.
Δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63
ΠΑΟΚ: Πέτεγουεϊ 15 (3), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3), Γκος 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζόουνς
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Κάρσον 21, Πόσλεϊ 2, Λάνγκφορντ 5 (1), Σκουλίδας 5 (1), Χάινς 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 3, Ντεκόζι 9, Κεμπ