Επιβίωσε στο «θρίλερ»…

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 87-91 επί του Κόροιβου μέσα στην Αμαλιάδα, σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, που κρίθηκε στην παράταση, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Οι ασπρόμαυροι πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους εντός συνόρων και βρίσκονται αυτήν την στιγμή στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε να γίνει ιδανικός αυτόχειρας, αφού δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά την διαφορά που είχε, ούτε στο τέλος του αγώνα, ούτε στο τέλος της παράτασης.
Για τον Δικέφαλο ξεχώρισε ο Λάκι Τζόουνς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. πραγματοποιώντας double-double.
Tραγική η διαιτητική τριάδα, έκλεισε τα μάτια στα φάουλ των γηπεδούχων στο φινάλε, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» έφυγαν με το ροζ φύλλο από την Αμαλιάδα.
Aπίστευτα πράγματα στο Κλειστό του Κοροίβο, καθώς έσβησαν τα φώτα σε μία από τις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις του ΠΑΟΚ…
Το παιχνίδι
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά βιαστικές και απρόσεκτες. Το σκορ άνοιξε στο 3’ με κάρφωμα του Ντίγκερσον για το 2-0. Ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (4-5) με τρίποντο!! του Κλάσεν στο 6’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ξέφυγε σε απόσταση μεγαλύτερη του ενός καλαθιού, αφού ο Κρουμπάλι έγραψε το 7-11. Εν τέλει η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 11-16.
Ο Δικέφαλος με το «καλημέρα» του δευτέρου δεκαλέπτου μεγάλωσε κι άλλο την διαφορά με τους Χρυσικόπουλο και Κατσίβελη σε 12-20. Δύο τρίποντα όμως του Σκουλίδα διαμόρφωσαν το 17-22 με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν τους ασπρόμαυρους στο 14’. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν πτοήθηκε, με οδηγό την πολύ καλή του άμυνα, άγγιξε το +9 (20-29), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες στο 28-33.
Πέντε πόντοι του Γκος και δύο του Κλάσεν, έβαλαν τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (30-40), αλλά ο Κόροιβος είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κάρσον, ο οποίος με οχτώ πόντους ώθησε την ομάδα του να μειώσει σε 43-45 στο 26’, με ένα σερί 13-5. Με το σκορ στο 49-55, ο Λάκι Τζόουνς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 49-58 , ενώ πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο όντας πρωτοπόρος στο σκορ με  52-58.
Δύο τρίποντα του Πόσλεϊ, ισοφάρισαν μέσα σε ένα λεπτό το παιχνίδι σε 58-58. O ΠΑΟΚ ηρέμησε τον ρυθμό του αγώνα και χάρη στον Ζάρα απομακρύνθηκε στους 8 (58-66) στο 34’. Ο Κάρσον τα έβαλε μόνος του με τους φιλοξενούμενους και ήταν υπεύθυνος για την μείωση του σκορ σε 65-66 στο 37’. Το τρίποντο του Γκος, που έγραψε το 65-69, έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του και ο Δικέφαλος μπήκε στο τελευταίο λεπτό προηγούμενος με 67-71. Ο Πόσλεϊ έδωσε στον αγώνα τον χαρακτήρα του θρίλερ, αφού με τρίποντο 45″ πριν το τέλος πήγε το παιχνίδι στον πόντο (70-71), ενώ ο Κάρσον με λέι απ μετά από κλέψιμο, όπου προηγήθηκε φάουλ στον Τζόουνς, έκανε το 72-71 10″ πριν την λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, ο  Τσόχλας κέρδισε βολές, έβαλε 1/2 και ισοφάρισε σε 72-72, 4″ πριν το τέλος. Ο Κόροιβος δεν σκόραρε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Το μπάσιμο του Τσόχλα και το τρίποντο του Γκος, διαμόρφωσε το 72-77 στο 42′, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά αρκετά σημαντική για παράτση, αφού με το μπάσιμο του Μαργαρίτη έγινε το 74-81, ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, ούτε με τα τετράποντα τους, αλλά ούτε και με τις βοήθειες των διαιτητών και έτσι ο Δικέφαλος έφυγε με το «διπλό».
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91 (παρ)
Kόροιβος (Ντ. Καλαμπάκος): Κάρσον 28 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Ράουντρι 3, Ντίκερσον, Ντεκόζι 17, Πόσλεϊ 21 (6), Αντωνάκης, Σαχπατσίδης, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 10
ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10 (1), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 4, Τζόουνς 18, Τρις, Χρυσικόπουλος 17, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 7 (1), Ζάρας 6, Κατσίβελης 2, Γκος 25 (4)
πηγη:inpaok