Στη Θεσσαλονίκη ένας κάνει κουμάντο!

O ΠΑΟΚ «δίπλωσε» τον Αρη, καθώς αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να... πεθάνει. Ο «Δικέφαλος» νίκησε τον Αρη (62-58) για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν και πλέον έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Μετά το πάρτι στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο γύρο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε και στο Παλατάκι τον συμπολίτη με 62-58 πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη επί του Άρη με 62-58, κάνοντας έτσι, δυο τα ροζ φύλλα επί της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη. Θετικό το ντεμπούτο του Γκόρντον.

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 62-58 αν και στο πρώτο μέρος πλήρωσε κυρίως την αστοχία του με αποτέλεσμα ο Αρης να προηγηθεί με 17-21 στο 10' και με 29-36 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος μειώνοντας στους δυο (40-42) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έκλεισε στο 44-45. Ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 48-53 αλλά με ένα 4-0 μείωσε στον πόντο στα 4' 44'' πριν το τέλος.

Μετά από διαδοχικά άστοχα σουτ και από τις δυο πλευρές ήρθε το 54-53 για τον ΠΑΟΚ στα 2' 19''΄.

Με μια εύστοχη βολή ο Άρης ισοφάρισε αλλά ήρθε αμέσως η απάντηση με δυο εύστοχες βολές και το 56-54 ακριβώς στο 38' του αγώνα. Οι κίτρινοι στην επόμενη επίθεση κέρδισαν φάουλ και ισοφάρισαν σε 56-56. Δυο ακόμη βολές από τον Αρη στα 1' 21'' πριν το τέλος και το σκορ στο 56-58.

Με δίποντο ο ΠΑΟΚ απαντά (58-58) και στην επόμενη επίθεση ο ΠΑΟΚ παίζει καλή άμυνα. Ευστοχεί και γίνεται το 60-58 στα 19'' πριν το τέλος και με τον Πρίφτη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε μια καλή άμυνα και αυτή ήρθε με αποτέλεσμα να κερδίσει και φάουλ και δικαίωμα για βολές. Ευστόχησε και έγινε το 62-58 με έξι δεύτερα να απομένουν και τίποτε να μην αλλάζει!