«Σκότωσε» τον ΠΑΟΚ γιατί τον… αγαπούσε!

Το κλίμα στην Πυλαία ήταν «οικογενειακό», όμως το πρώην… παιδί του ΠΑΟΚ, Γουίλ Χάτσερ, τον υποχρέωσε στην ήττα 76-74 από την Παρτίζαν και δυσκόλεψε το έργο του ενόψει της ρεβάνς στο Βελιγράδι.

Την βρήκε από τους… συγγενείς του!

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ και της Παρτίζαν δημιούργησαν «οικογενειακό» κλίμα στην Πυλαία, αλλά ο πρώην παίκτης του «Δικεφάλου του Βορρά», Γουίλ Χάτσερ, έσπρωξε τους Σέρβους στη νίκη με 76-74 και παράλληλα τους έδωσε το προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League, ενόψει της ρεβάνς στο Βελιγράδι.

Στους 27 πόντους σταμάτησε ο Γουίλ Χάτσερ, με τους ΜακΦάντεν και Σάιμπερτ να ξεχωρίζουν από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς
Με τρίποντο του Κόνιαρη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ωστόσο στη συνέχεια έδωσε πολλά… δικαιώματα στην Παρτίζαν, η οποία έτρεξε ένα 12-0 (3-12). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερις πόντους (10-14), αλλά η απάντηση των Σέρβων δεν άργησε να έρθει και έτσι αρχικά ξέφυγαν στο +10 (10-20), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 22-14.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-27), με τον Σάιμπερτ να κάνει ένα νέο ξέσπασμα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» και να μειώνει σε 23-27. Ωστόσο στα μισά, ο Χάτσερ πήρε από το… χέρι την Παρτίζαν και την έστειλε ξανά στο +10 (25-35), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά, με τους Σέρβους να συντηρούν την απόσταση ασφαλείας που είχαν χτίσει (30-40) και τον ΜακΦάντεν να διαμορφώνει το 32-40.

Το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την Παρτίζαν να συντηρείται στο +10 (34-44). Η αντίδραση με τον Πέινερς ψαλίδισε τη διαφορά (39-44), ενώ μέσα από την άμυνά τους, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πλησίασαν ακόμη περισσότερο (48-49), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε… πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να πάρει ακόμη και το προβάδισμα (53-51) και να το διατηρήσει μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (56-53).

Πολύ κακή αρχή έκανε στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ, καθώς έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά και έτσι η Παρτίζαν έκανε ένα σερί 8-0 και πήγε στο +5 (56-61). Ο Κλάντον πάλευε σχεδόν… μόνος του στη ρακέτα, αλλά τα πήγαινε αρκετά καλά, ρίχνοντας ξανά τη διαφορά στον πόντο (63-64). Ο Χάτσερ… ξελάσπωσε ξανά την ομάδα του, δίνοντάς της μία καλή διαφορά (65-71), αλλά με τα τρίποντα του ΜακΦάντεν ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήρθε πάλι σε απόσταση… αναπνοής (71-72). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η Παρτίζαν κράτησε το προβάδισμά της και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-40, 56-53, 74-76