Πω πω πω μια ΠΑΟΚΑΡΑ!!!!

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε σπουδαία νίκη πριν από λίγη ώρα στο Παλατάκι κερδίζοντας με 66-63 την Τενερίφη.

Παρά την απουσία του Σάιμπερτ και κόντρα στις προβλέψεις που ήθελαν την πρωτοπόρο του ισπανικού Πρωταθλήματος να κερδίζει το ματς, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε πολύ σπουδαία εμφάνιση από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με ένα καλάθι του Keith Clanton, προηγήθηκε με 10-4 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 2 εύστοχες ελεύθερες βολές έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 7 πόντων (14-7), αλλά οι Ισπανοί αντέδρασαν και με ένα καλάθι του Tim Abromaitis, ισοφάρισαν σε 16-16, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν ιδανικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 13-1 στο πρώτο τετράλεπτο, το οποίο του έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (29-17), 5΄56΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (29-27), με ένα τρίποντο του Rodrigo San Miguel, ενώ οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 34-30.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 42-36, 6΄4΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε ένα καλάθι του Zanis Peiners, αλλά ένα γρήγορο σερί των Ισπανών (8-0), τους έφερε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (42-44). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με διαφορά 6 πόντων (52-46), χάρη σε 2 εύστοχα τρίποντα των Λίνου Χρυσικόπουλου και Zanis Peiners, ενώ 2 εύστοχες βολές του Λετονού ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (54-46). Το σερί του ΠΑΟΚ (11-0) ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Thaddus McFadden, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου (57-46).

Η Tenerife ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 5-0, το οποίο μείωσε τη διαφορά στους 6 (57-51), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου μετά από ασίστ του Keith Clanton ανέβασε τη διαφορά στους 10 (63-53). Ένα τρίποντο του Aaron Doornekamp έριξε τη διαφορά στους 4 (64-60), 2΄3΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά 2 εύστοχες βολές του Zanis Peiners διαμόρφωσαν το 66-60, 56΄΄ πριν τη λήξη. Το τελικό 66-63 διαμόρφωσε ο Aaron Doornekamp ακριβώς με τη λήξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Zanis Peiners με 15 πόντους, ενώ ο Keith Clanton είχε 13 και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Thaddus McFadden, ο οποίος αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης, πέτυχε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63

H ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, McFadden 9 (2), Miljenovic 4, Γλυνιαδάκης 4, Peiners 15 (1), Clanton 13

Iberostar Tenerife: San Miguel 8 (2), Richotti, Niang 2, Bassas 2, Hanley 4, Kirksay, Grigonis 12 (1), Vazquez 4, Abromaitis 3, Μπόγρης 6, White 3, Doornekamp 19 (5)