Άλλο ένα... Χιτσκοκικό φινάλε με νικητή τον ΠΑΟΚ!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚκατάφερε να φύγει με το διπλό από την Αμαλιάδα επικρατώντας με 82-80 τουΚόροιβου και επέστρεψε στις νίκες. Αυτή ήταν η 7η νίκη σε 12 παιχνίδια για την ομάδα της Θεσσαλονικείς (7-6).

Ο Κόροιβος που κατέβαλε υπερπροσπάθεια παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία, καθώς σε 12 αναμετρήσεις μετρά μόλις 3 νίκες.

Oι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο ματς. Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-8 και στα μέσα στο πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στους 8 (4-12). Η ομάδα της Αμαλιάδας “ξύπνησε” στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

3:30 πριν την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα ο ΠΑΟΚ προπορεύονταν με 8-17, ωστόσο ο Κόροιβος “έσφιξε” την άμυνα του και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 15-17. Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στον πόντο 21-22, αλλά με 2 εύστοχες βολές ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης έγραψε το 21-24 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο “Δικέφαλος” ξέφυγε με +7 (21-28 στο 11′ και 23-30 στο 12′). Με συνεχόμενα καλάθια από τον Βαν Όουστρουμ και του Μιλουτίνοβιτς, το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου μείωσε ξανά στο καλάθι 30-32, 6:50 πριν το ημίχρονο. O Ανδρέας Γλυνιαδάκης με λέι απ έκανε το 30-34, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Γκότσερ θα απαντήσει για τον Κόροιβο και θα μειώσει και πάλι στους 2 (32-34).

Με συνεχόμενους πόντους από τον Μιλένοβιτς και τον Κλάντον η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε με 4 πόντους (36-40), αλλά με έμμεσο τετράποντο του Βαν Όουστρουμ το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (40-40), 3 λεπτά πριν την συμπλήρωση 20 λεπτών.

Νέο τρίποντο από τον Κόροιβο αυτή τη φορά από τον Μιχάλογλου και οι γηπεδούχοι θα περάσουν μπροστά στο σκορ με 43-40. Με όμορφο κάρφωμα ο Ζάνις Πέινερς μείωσε στο καλάθι (43-42) και ο Πόλαρντ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 44-42 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κόροιβος συνέχισε να κρατά το προβάδισμα όχι όμως για πολύ. Μετά από 3 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο +2 (48-46), αλλά με ένα μικρό σερί (4-0), ο ΠΑΟΚ πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ (48-50).

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και με καλάθια από τους Χολ και Γκότσερ, προσπέρασαν ξανά με το σκορ να γίνεται 56-52. Το +4 παρέμενε για το ηλιακό συγκρότημα (62-58) και με 2/2 βολές από τον Σπυριδωνίδη, η διαφορά ανέβηκε στους 6 (64-58).

“Φαρμακερό” τρίποντο από τον Απόλλωνα Τσόχλα και ο ΠΑΟΚ μειώνει στους 3 (64-61), αλλά με μια εντυπωσιακή ενέργεια από τον φοβερό Βαν Όουστρουμ απάντησε για το 66-61. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι από τον Μπράουν που διαμόρφωσε το 68-61.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας και καθοριστικότερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (71-61) στο 31′. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να επιστρέψουν γρήγορα στο ματς με 3 συνεχόμενα τρίποντα από τους Κόνιαρη, Σάιμπερτ και Πέινερς έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (73-72).

Για περίπου δυόμισι λεπτά οι ομάδες έμειναν χωρίς σκορ, με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη να “ξεκολλάει” τον ΠΑΟΚ από τους 72 πόντους, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (73-74). Γρήγορη απάντηση από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου και το σκορ γίνεται 77-74.

1:35 πριν από το τέλος, ο “Δικέφαλος” κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (80-80) με καλάθι από τον Απόλλωνα Τσόχλα και στη συνέχεια ο Μιλιένοβιτς με δίποντο θα βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 80-82. Στην τελευταία επίθεση, ο Κόροιβος δεν κατάφερε να σκοράρει και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-80.

Πηγή: ebasket.gr