«Ξύπνησε» ο ΠΑΟΚ!

Αφήνοντας πίσω την κακή εμφάνιση στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League, ο ΠΑΟΚ συνέχισε δυναμικά στο πρωτάθλημα, παίρνοντας τη νίκη απέναντι στονΚολοσσό (85-73), και υποχρεώνοντας το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη να πορευτεί χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

To πρώτο δεκάλεπτο δεν άρχισε όπως θα ήθελε ο “δικέφαλος του βορρά”, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να μην παρουσιάζονται ιδιαίτερα παραγωγικοί στη επίθεση, και να βρίσκονται μόλις στο -3 (13-16), εν αντιθέσει με το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Θεσσανολικείς εμφανίστηκαν με πιο καθαρό μυαλό και περισσότερο διαβασμένοι στο πλάνο παιχνιδιού, παίρνοντας το προβάδισμα με μία μικρή διαφορά 7 πόντων (37-30) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ, με τον Πέινερς να δείχνει το σωστό δρόμο συνέχισε την καλή παρουσία στο παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ομάδα του πολύπειρου τεχνικού να μεγαλώσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (61-51). Έκτοτε, μπαίνοντας στα 10 τελευταία και καθοριστικά λεπτά της 2ης αγωνιστικής, ο Κολοσσός προσπαθούσε μετά μανίας να φέρει τούμπα την αναμέτρηση και να φύγει με το σπουδαίο “διπλό” από το “παλατάκι”, χωρίς όμως να υπολογίζει τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, έβαλε… τέλος, στις ελπίδες των “μπλε”, και με το ματς να τελειώνει με 85-73.